Sosyolojiye Giden Bir Yol Üzerine…

Şükrü BİLGİÇ, 1979 yılında Adıyaman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini memleketinde okudu. Lise yıllarında okuduğu sosyologların kitaplarından etkilenerek üniversite tercihlerinin hepsini sosyoloji bölümü yaptı. 2003 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Okuduğu sosyologlardaki bütüncül yaklaşımı akademik sosyolojide göremeyince Bilgiç, alternatif okumalara yöneldi. Arayışı halen devam etmektedir.

Uğur Dershaneleri’nde 2004-2005 yıllarında rehber öğretmen olarak çalıştı. 2006 yılında Adalet Bakanlığı’nda sosyolog olarak göreve başladı. Böylelikle Türkiye’nin ilk resmi sosyologlarından oldu. Aynı Bakanlıkta sosyolog ve öğretmen kadrolarında görev yaptı. Halen Adalet Bakanlığı’nda sosyolog olarak görev yapmaktadır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde 2016 yılında din sosyolojisi alanında master yaptı. Okumayı yazmaktan çok seven Bilgiç, öğrendiği bilgilerin zekâtı olarak amatörce yazmaya başladı. Kendini Çaylak Sosyolog olarak nitelendiren Bilgiç’in yayınlanmış dört kitabı ve dördü uluslararası olmak üzere on bir farklı kongrede sunduğu bildirileri bulunmaktadır. Okudukça tartışan, dinleyen, konuşan ve yazan Bilgiç, 50’nin üzerinde konferans verdi.

Evli ve üç çocuk babası olan Bilgiç’in hobileri: Semaverde çay içmek, kitap okumak ve doğayı gezmektir. 2022 yılı itibariyle 70 il gezmiştir. Siz bu satırları okurken O büyük bir ihtimalle yeni rotalar çiziyor veya kitap okuyordur.