GAZZE’DEKİ SAVAŞTA TARAF OLMAK VEYA…?

GAZZE’DEKİ SAVAŞTA TARAF OLMAK VEYA…?
(Yaşanmış bir hikayeden.)

Bugün otuzlu yaşlarda uyuşturucu bağımlısı bir gençle görüştüm. Beni derslerden tanıdığı için konu nereden geldiyse: “Hocam bizde Müslümanız, Türk’üz, Osmanlı’yız, savaş çıksın vallahi Allah için savaşırım.” dedi.
Bende: “Gırgırına savaş çıkmış işte niye Filistin’e savaşa gitmiyorsun?” dedim. Bağımlı: “Vallahi CİMER’e yazdım. Askere alın beni diye başvuru yaptım hocam” dedi.
Tabi ben gırgıra devam ettim: “Eminim cevapta gelmiştir?” dedim. Bağımlı: “Evet hocam cevap geldi. İnanmazsanız E-Devletten göstereyim.” dedi. Göster o zaman dedim. Cepten E-Devlet uygulamasına girdi CİMER’e gönderdiği yazıyı gösterdi. Gerçektende Cumhurbaşkanlığına yazışmada bulunmuştu. Genç: “Askerde ağır araç şöförü olarak vatanı görevini yaptığını, yaşanan İsrail zulmüne son vermek için gönüllü olarak askere alınmak istediğini yazmıştı.”
Gelen cevabı da gösterdi. CİMER adına Milli Savunma Bakanlığı cevap yazmıştı. Cevap metni şöyle: “İsrail’in Gazze’ye yapmış olduğu insanlık dışı saldırılar nedeniyle, insani ve erdemli duygularınızla yapmış olduğunuz gönüllü olarak silah altına alınmaya ilişkin CİMER başvurunuz incelenmiştir. Yürürlükte olan mevzuat kapsamında bu talebinizin yerine getirilmesine imkan bulunmamaktadır.” yazıyordu.
Yazıyı görünce hem sevindim hemde çok üzüldüm. Sevindim çünkü toplumda hiç beklemediğimiz bir kitleden böyle duyarlı bir davranışın gelmiş olmasıydı. Üzüldüm çünkü bizim gibi mangalda kül bırakmayanların ise söylemlerinin naradan öteye gidemediği gerçeği ile bir daha ortaya çıkmıştı. Allah affetsin.
Bu savaşta sınanlar sadece Gazzeliler ve Filistinliler değil, bütün müslümanlar ve insanlıktır. Diliyle değil kalbiyle ve bedeniyle zulme karşı savaşlara ve savaşanların yanında yer alanlara selam olsun. 17/11/2023
Şükrü BİLGİÇ
@caylaksosyolog